PORADY > 4 FILARY WESELA > JAK SPRAWDZIĆ CZY FOTOGRAF JEST DOBRY >


JESTEŚ W STREFIE




Jak sprawdzić czy fotograf jest rzeczywiście dobry?


  1. Ważne jest pierwsze wrażenie. Z fotografem spędzicie kilkanaście a czasem nawet kilkadziesiąt godzin. Jeśli na spotkaniu będzie uprzejmy, kulturalny, wyrozumiały – istnieje duża szansa, że na ślubie i weselu będzie się zachowywał podobnie. Czy jednak uwierzycie w to, że gburowaty i niemiły na pierwszym spotkaniu człowiek będzie oazą uprzejmości Tego właśnie Dnia? Najprościej mówiąc musicie się czuć komfortowo w obecności tej osoby.

  2. Sprawdźcie kwalifikacje fotografa – odpowiednia szkoła lub duże doświadczenie są już pewnym wyznacznikiem, choć nie decydującym.

  3. Spytajcie jakim sprzętem fotograf robi zdjęcia – upewnijcie się, czy nie został wybitnym fotografem w zeszłym tygodniu, tylko dlatego, że była super wyprzedaż aparatów w hipermarkecie.

  4. Prace prezentowane przez fotografa powinniście mieć możliwość oglądania zarówno w odbitkach jak i w wersji cyfrowej – inaczej będzie się Wam je oglądało, wszechstronniej mogąc je ocenić. Fotograf nie powinien robić Wam problemów, że chcecie obejrzeć wszechstronniej jego prace.

  5. Fotograf pokaże Wam mix swoich najlepszych zdjęć – to nikogo nie dziwi, jest naturalne. Czy jednak pokazał rzeczywiście swoje (wykonane przez siebie) zdjęcia? Można to zweryfikować w prosty sposób – poproście aby zbiór fotografii ze ślubu i z wesela przynajmniej jednej z par, które oglądacie pokazał Wam w całości (wystarczy na komputerze). Jeśli będą to dwie pary – jeszcze lepiej. To już prawie pewność, że fotograf, z którym się spotykacie jest autorem tych zdjęć. Drugim plusem tej sytuacji jest to, że obejrzycie wszystkie zdjęcia z jednego ślubu, a nie tylko te najlepsze. Minimum 90% oglądanych przez Was zdjęć powinna być poprawna technicznie, a co najmniej połowa naprawdę dobrych. Przy takim założeniu nawet u przeciętnego fotografa zawsze znajdziemy te kilka zdjęć naprawdę genialnych, tych rodzynków, które później umieścicie w centralny miejscu Waszej ściany czy regału.

  6. Tak jak mechanik od Fiata nie zawsze naprawi Mercedesa, tak i fotografia ślubna, sesje plenerowe i studyjne, również rządzą się swoimi prawami. Fotograf, który ma doświadczenie w innej branży, np. reklamowej, może zrobić ładne zdjęcia ślubne. Jednak profesjonalny fotograf ślubny, mający duże doświadczenie, przewiduje z góry niektóre sytuacje, jest inaczej przygotowany kondycyjnie (to jednak kilkanaście godzin ciężkiej pracy!), zna obyczaje ślubne i weselne, potrafi pracować szybko i pod presją, ma uprawnienia do fotografowania w kościołach, itd.. Krótko mówiąc jest lepiej przygotowany do swojej pracy, a to będzie widać na jakości odbitek, które otrzymacie.

  7. Dobremu fotografowi ślubnemu zależy na wyjątkowych zdjęciach jeszcze bardziej niż Wam! I powinien to zdecydowanie okazywać. Po co ma wydawać ogromne sumy na reklamę swojej działalności, kiedy tę reklamę może mieć za darmo? Przecież jeśli te niesamowite, wspaniałe, wyjątkowe, super zdjęcia ślubne, plenerowe i studyjne pokażecie swoim znajomym, to od razu powiedzą oni, że chcą mieć tego samego fotografa na swoim ślubie.

  8. Fotograf powinien być otwarty na Wasze uwagi, sugestie i życzenia. W końcu to Wasz Dzień. Nie powinien Wam narzucać tylko swojego sposobu widzenia, będąc głuchym na Wasze głosy. Zdjęcia są pamiątką po całej uroczystości będącej dla Was ogromnym przeżyciem. Są częścią realizacji Waszych marzeń, a nie fotografa. Słuchajcie jednak co ma Wam do powiedzenia, korzystajcie z jego doświadczenia i rad, zostawiając sobie ostatnie zdanie.

  9. Bardzo ważnym elementem podsumowującym jest umowa. Jak powinna wyglądać omawia osobny artykuł. Pamiętajcie jednak, że umowę podpisuje się dla zabezpieczenia. Jest ona prawdopodobnie jedynym dokumentem potwierdzającym Wasze ustalenia z fotografem – powinna być zatem szczegółowa. Tylko na podstawie pisemnej umowy możecie dochodzić swoich praw w razie nie wywiązania się fotografa z poleconego mu zadania. Ustalenia co do samych sesji, Wasze życzenia powinny być również spisane w formie scenariusza, ankiety lub dopisane do umowy i podpisane przez obydwie strony.

  10. Fotograf na weselu jest w pracy! Nawet jeśli nie jest abstynentem to jednak w czasie     wesela nie powinien spożywać alkoholu. Powinien być gotów zagwarantować to Wam     na piśmie. Jeśli nie będzie chciał tego zrobić – poważnie zastanówcie się nad     kandydaturą tej osoby na stanowisko Waszego fotografa.